Sosyal Jet Lag Sendromu

Sosyal Jet Lag Sendromu

İş hayatının yoğun temposundan dolayı sıklıkla karşılaşın ve biyolojik olarak uyku ritim bozukluğu olarak adlandırılan sosyal jet lag sendromu günümüzde ortaya çıkan psikolojik rahatsızlıklardan biridir. Adını çok sık duymasak ta iş stresinle yaşanan pek çok kişide bu sendromu görürüz. İşe geldiğinizde gözlerinden uyku akan insanlar, negatif enerjiyle dolu asılmış yüzler görürseniz bu sendromdan şüphelenebilirsiniz. Kendiniz de doğal olarak bu sendroma yakalanabilir ve farkında olmadan bu sendromu yaşıyor olabilirsiniz. Bu durumun olup olmadığını kendinizde olan anormal davranışlardan rahtça anlayabilirsiniz. Kendi ruhsal yapınızı en iyi siz bilirsiniz ve kendinizde olan bu değişiklikleri fark ederek gerekli önlemi almak için bu konuda gerekeni yapabilirsiniz.

Hangi Kişilerde Görülür?

Günümüzün yeni psikolojik rahatsızlıklarından biri olan sosyal jet lag sendrom çeşidi genel olarak uzun iş temposunda yoğun olarak çalışan kişilerde görülür. Özellikle kapalı ortamlarda çalışan, fiziki aktiviteler bakımında yetersiz olan kişilerin çalıştığı uzun süren iş temposunda olan kişilerde sıkça görülür. Uyku düzenini tam olarak sağlayamamış olan bu kişiler yeterli şekilde uyuyamadığı için uyku düzeninde bozukluklar meydana gelir. Zihin ve diğer organlarımız ancak uykuda oldukları zaman normal fonksiyonlarını yerine getirmek için güç kazanırlar. Eğer uyku düzeni bozulmuşsa ve kaliteli bir uyku düzenimiz yoksa zihnimiz işlevini yeterince yerine getiremez. Hem zihnen hem de bedene yorgun ve çökmüş hissederiz kendimiz. İşimize adapte olamayız ve bunun neticesinde verimli olma şansımızda azalır.

Sosyal Jet Lag Sendromunun Belirtileri Nelerdir?

Sosyal yaşamımızı etkileyen sosyal jet lag sendromu belirtileri birçok şekilde kendini gösterir. İşe geldiğinizde yorgun argın hissediyorsanız kendinizi, sürekli uyuma ihtiyacıyla bulduğunuz ufak bir arda uyumaya başlıyorsanız bu sendrom başlamış demektir. Bu sendromda vücut tam olarak normal işlevini yerine getiremez. Kişide sürekli yorgunluk hissi, bitkinlik görülür. Motivasyon kişide oldukça düşüktür. Odaklanma sorunu alt seviyededir. Zihinsel olarak oldukça yorgun ve yıpranmış hissedersiniz kendinizi. Stres oldukça yüksektir. Çabuk öfkelenme ve tahammülsüzlük had safhadadır. Nefes alamaz hale gelerek ruhsal yönde enerji düzeyiniz düşüktür.

Neler Yapabilirsiniz?

Ruhsal, sosyal ve fiziksel yönden olumsuz etkiler oluşturan sosyal jet lag sendromundan kurtulmak için yapabilecekleriniz şöyledir:

  • Bu sendromu aşmak için en önemli şey ideal kaliteli bir uyku düzeninizin olmasıdır. Her ne kadar zamanınız kısıtlıysa ve çalışma saatleriniz yoğunda olsa uykunuzu ihmal etmeyin. Uykunuzu tam anlamıyla alarak işinize gidin. Böylece kendinizi daha zinde hissedecek ve bu sendromu kısa sürede aşacaksınız.
  • Kapalı ortamlarda çalışmak zorundaysanız her gün yeterli oranda oksijen almaya çalışın. Örneğin iş yeriniz çok uzak değilse işe yürüyerek gidebilir temiz hava ile beyninize oksijen gitmesini sağlayabilirsiniz.
  • Günlük program yapın. Çalışma saatleriniz dışında uyku düzeniniz ve sosyal faaliyetleriniz konusunda kaliteli zaman dilimlerini kendiniz için ayarlayın.
  • Sosyal etkinliklerden tamamen uzaklaşmayın. Zamanınız kısıtlı da olsa azda olsa kendinize vakit ayırarak zevk aldığınız hobilerle uğraşın.

Bir önceki yazımız olan Web Tasarımı Mesleki Yeterlilik başlıklı makalemizde HTML’yi Öğrenmek, JavaScript ve Ajax ve Web Tasarımı Mesleki Yeterlilik hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaşmak önemsemektir!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir