Web Tasarımı Mesleki Yeterlilik

Web Tasarımı Mesleki Yeterlilikleri Nedir?

Web tasarımı mesleğine merak saldığınızda mesleki yeterliliklerini merak ediyorsunuzdur. Özellikle bu alanda profesyonel olmayı istiyorsanız ve kendinizi geliştirmek konusunda kararlıysanız, o halde bilmeniz gereken temel bilgilerin yanı sıra, sizi geliştirecek olan sistemleri de keşfetmeniz gerekiyor. Bu aşamada bir kararsızlık söz konusu olabilir. Web tasarımına nereden, nasıl başlanır ve yeterlilik kriterleri nelerdir?

Web tasarımı mesleğine giriş yapmak, kendisini geliştirmek ve profesyonel olmak için bilinmesi ve uygulanması gerekenlerin listesinin bir kısmını teknik bilgiler bir kısmını ise diğer koşullar oluşturmaktadır. Bu nedenle bu mesleği ve yeterliliklerini ele alırken sadece teknik yeterlilik olarak ele almak doğru olmayacaktır. Nitekim teknik olmayan ve kişinin özellikleri ile alakalı olan pek çok kriter söz konusudur.

  1. HTML’yi Öğrenmek

Bilinmesi gereken ilk adım olarak HTML dil bilgisidir diyebiliriz. İnternet dünyasında görülen, ulaşılan her türlü web sitesinin temeli olarak HTML vardır. Bu nedenle bir web sitesi geliştiricisi yada tasarımcısı olmak isteyen birisinin öğrenmesi gereken ilk şeyin HTML bilgisi olduğunu söylemeliyiz.

Eğer çalışmalarınızı WYSIWYG yada CMS üzerinden devam ettirmek istiyorsanız bile, HTML bilginiz sizi hiç bir zaman yarı yol da bırakmayacaktır çünkü her detayına kadar kontrol edebildiğinizin farkında olacaksınız.

  1. CSS’yi Öğrenmek

Unutulmamalıdır ki HTML bilginiz bir web sitesinin iskeletini oluşturmanızı sağlar ancak bu iskeleti deri ile giydirmek ise CSS bilginiz ile olacaktır. Bu nedenle öğrenilmesi gereken ikinci dilbilgisinin CSS olduğunu çok rahat bir şekilde söyleyebiliriz.

CSS öğrenmeye başladığınızda yapacağınız denemeler sizlere HTML ile CSS’nin birbirini ne kadar tamamlayıcı diller olduğunu gösterecektir. Bu aynı zamanda temel adımları atmış olduğunuz anlamına gelir.

  1. Tasarımın Ruhu

Her şey, HTML ve CSS’yi öğrenmek ile bitmiyor. Çünkü aslında bu iki kavram sizin tasarım ruhunuzu ortaya çıkaracak kavramlardır. Başarılı bir web tasarımcısının bu alanda adından söz ettirmesi de tamamen görsel başarısı ile alakalıdır.

90’lı yıllarda yapılmış olan web siteleri, şu yıllarda göz bozucu olarak tanımlanabilir. Artık responsive tasarım olarak tanımlanan, mobil cihazlar ile uyumluluk sağlayan tasarımlar söz konusudur. Bu tasarımlar için tercih edilmesi gereken doğru renkler ise clean olarak tanımladığımız; açık ve gri tonlarındaki renklerdir. Bu renklerin etkisi ve önemini günümüzün en popüler web sitelerinde görebilirsiniz.

  1. JavaScript ve Ajax

HTML ve CSS’yi kavrayan birisi için JavaScript büyük bir kolay sunar. Java, pek çok web sitesinde istenilen aktif kullanımın oluşturulmasını sağlayan bir dizi komutları kapsar. Fakat Java dilini öğrenmek konusunda çoğu zaman temkinli olmak gerekir çünkü bazı web siteleri neredeyse hiç ihtiyaç duymazken, bazı projelerde ise oldukça önemlidir.

Yukarıda sıraladığımız 4 maddeye ek olarak; PHP, ASP, Java, Perl, or C++, ve SEO tanımlarını, web tasarımı mesleki yeterlilikleri arasında sıralandırabiliriz.

Bir önceki yazımız olan Ücretsiz 3 fotoğraf sitesi başlıklı makalemizde flickr, pixabay ve stocksnap hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaşmak önemsemektir!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir