Bebekler İçin En Faydalı 5 Meyve

Bebekler İçin En Faydalı 5 Meyve

Besin piramidi içerisinde yer alan 5 ana besinden birisi olan meyveler, bebek gelişimi içerisinde oldukça önemli bir yere sahiplerdir*** Uzmanlar, 1 ile 4 yaş arası çocukların günde 2 adet meyve tüketmesini önerirken 10 ile 18 yaş arası çocukların günlük 4 adet meyve tüketmelerini önermektedir. Günlük tüketilmesi gereken meyve sayısının yarısı posalardan yarının ise sularından alınabileceğini belirten uzmanlar, alınan bu meyvelerin sindirim kolaylaştırıcı etkiye sahip olduğunu belirtmekte. Lif açısından oldukça faydalı olan meyveler içerisinde elbette ön plana çıkan 5 adet bulabilmek mümkündür. Bu yazımız içerisinde bebekler için en faydalı 5 meyve hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Elma

Meyve tüketen çocukların daha hızlı boy attığını belirten uzmanlar, bağırsak sisteminin gelişebilmesi için elma tüketiminin şart olduğunu belirtmekteler. Bir adet elma içerisinde A, C, E vitamini ile beraber folik asit ve kalsiyum bulunmaktadır. Eğer evde elma suyu hazırlama gibi bir imkanınız yoksa sertifikalı meyve sularını da tercih edebilirsiniz.

Kayısı

İçerisinde A ve C vitamini bulunan Kayısı, Likopen açısından zengindir. Yaklaşık 3 adet kayısı bir bebeğin günlük A vitamini ihtiyacının yaklaşık %40’lık kısmını karşılamaktadır. Kabızlığın da giderilmesini sağlayan kayısı, kolay tüketilmesi ile de ön plana çıkmaktadır.

Armut

Armut C vitamini ve potasyum bakımından oldukça zengindir. İçerisinde bulunan bol lif içeriği sayesinde bebeklerde görünen kabızlık sorununu çözümleyen armut faydalı içeriği sayesinde oldukça fazla tercih edilmeye başlanmıştır. Bebekler için en faydalı 5 meyve arayışındaysanız armut sizlere oldukça iyi bir seçenek olacaktır.

Erik

Dengeli besin öğeleri bakımından oldukça zengin olan erik, lif bakımı konusunda da oldukça donanımlıdır. Bebeklerde ek gıda takviyelerine başlanırken tercih edilen Erik, kabızlığı da çözme konusunda maharetlidir. Diğer meyvelere nazaran eriğin alerjik reaksiyon gösterme ihtimali çok ama çok azdır.

Muz

Besin değeri oldukça yüksek olan Muz, B2 vitamini başta olmak üzere B6, C ve potasyum içermektedir. Oldukça lezzetli bir meyve olmasına karşın alerjik reaksiyon ve kabızlık gösterebilme ihtimali oldukça yüksektir. Uzmanlar ishal olmuş bebeklere muz verilmesini önerirler. Kabız yapma riski yüzünden ek gıdaya başlandıktan sonra bebeklere azar azar muz verilmesi önerilir.

Bir önceki yazımız olan Bebekler İçin En Faydalı 5 Sebze başlıklı makalemizde bebek beslenme, Bebekler İçin En Faydalı 5 Sebze ve bebekler için faydalı sebze püreleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaşmak önemsemektir!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir